Erasmus+
Erasmus je program Evropske unije koji je nastao 1987. godine kao ideja razmene studenata između evropskih univerziteta.
Ovaj naziv takođe predstavlja skraćenicu European Region Action Scheme for the Mobility of University Students, odnosno program namenjen mobilnosti univerzitetskih studenata.
Danas, program nosi naziv Erasmus+ i pored obrazovanja obuhvata obuke, omladinu i sport. Ovaj program će se sproviditi od 2021. do 2027. godine.
Zemlje koje učestvuju u programu se dele na programske i partnerske. Od 2019. godine Srbija ima status programske zemlje, zajedno sa zemljama Evropske unije, Lihtenštajnom, Islandom, Noverškom, Turskom i Severnom Makedonijom. Ovaj status znači da se studentima i mladima pružaju iste prilike kao i njihovim vršnjacima iz zemalja Evropske unije.

Studenti su sveukupno zadovoljstvo u stranoj državi i zadovoljstvo studijama u inostranstvu ocenili od 1 do 5.
Novim programom nastoji se povećati kvalitativni učinak njegovih aktivnosti i osigurati jednake mogućnosti. Zbog toga se nastoji dopreti do ljudi različitih godina rođenja, iz različitih kulturnih sredina i različitog socioekonomskog položaja. Posebna je pažnja je posvećena osobama s manje mogućnosti, uključujući osobe s invaliditetom, poteškoćama u obrazovanju ili migrantskim poreklom, kao i osobama koje žive u ruralnim i udaljenim područjima.
Aktivnosti mobilnosti u okviru programa otvoriće više prilika za sticanje i razvoj digitalnih veština. Sprovođenje programa će biti digitatalno i pojednostavljeno za učesnike, posebno zahvaljujući inicijativi za Evropsku studentsku ispravu i načina na koje će institucije sprovoditi program.
U skladu sa Evropskim zelenim planom, program će služiti kao primer jer će podsticati učesnike da umesto aviona biraju prevozna sredstva s manje emisija CO2. Sredstva iz programa Erasmus+ usmeri će se i na izgradnju znanja i razumevanje održivosti i klimatske politike kako bi kako bi svi učesnici stekli kompetencije potrebne za stvaranje održivog društva, načina života i privrede.
Čitaj na Blogu

Kako se spakovati za studentsku razmenu
Pakovanje celog života u jedan kofer deluje iz prve kao nemoguća misija. Odeća, kozmetika, aparati, omiljena šolja i medved sa kojim spavate ceo život su

Kako se nositi sa anksioznošću tokom studentske razmene?
Preseljenje u potpuno drugu državu podrazumeva posta izazova – izazova sa kojima se sastajemo prvi put ikada. Možeš da sedimo i da pišemo koliko je

5 razloga zašto treba da odeš na studentsku razmenu
Pre volontiranja u Erazmus studentskoj mreži, i sama sam imala predrasude i strahove kad su u pitanju studentske razmene. Rodila sam se i odrasla u